Informace o Budapešti

Budapešť rozhodně patří mezi nejkrásnější města Evropy a nejnavštěvovanější destinaci v celém Maďarsku. Díky své poloze je nazývána "Královnou na Dunaji", rozprostírá se po obou jeho březích, spojených množstvím mostů. Mezi dominanty patří velkolepá stavba budovy Parlamentu na nábřeží nebo majestátní hrad tyčící se nad řekou.

Jedním z hlavních turistických lákadel jsou geotermální lázně. Ty jsou s městem spojeny už od nepaměti. Oblast s vydatnými termálními prameny osídlili už Římané, kteří zde založili město zvané Aquincum (dodnes můžete vidět ruiny v někdejším Starém Budíně). Město se brzy stalo velmi důležitým centrem celého regionu a brzy zde vznikl rozsáhlý komplex lázní. Lázeňství se postupně stále rozvíjelo a dodnes můžete navštívit například starobylé lázně Király fürdő z roku 1565. Na konci 19. století byly pak zbudovány největší léčebné lázně Evropy - Széchenyi fürdő. V té době se také začalo Budapešti přezdívat "Město lázní".

V Budapešti můžeme najít přes 120 termálních pramenů, které zásobují okolo 30 lázeňských komplexů. Nejteplejší pramen má teplotu téměř 77 °C. Druhé nejslavnější lázně jsou Gellért fürdő, vybudované v secesním stylu. Lázně Király sice nemají vlastní termální pramen, ale voda je sem přiváděna z oblasti Lukácz fürdő. Lázně se nachází na západním břehu Dunaje přibližně půl kilometru jižně od Markétina ostrova. Lázně Rudas s bazénem ve tvaru osmiúhelníku nad nímž je místo stropu prosklená kopule o průměru 10 metrů, se nachází jen pár kroků od Alžbětina mostu na západním břehu Dunaje.

 

Indikační seznam

  • Nemoci pohybového ústrojí
  • Nemoci oběhového ústrojí
  • Nemoci trávicího ústrojí
  • Nemoci dýchacího ústrojů

Lázeňské hotely Budapešť


Mapa hotelů - Budapešť