Časy se změnily, ale fungování těla ne

Lázeňství, wellness či Medical wellness mohou být správnou cestou k navrácení ztraceného zdraví i sebedůvěry. O fungování těla pod soustavným stresem, o redukci nadváhy, možnostech moderní lázeňské péče i pohledu na zdraví s vyváženou životosprávou vypráví MUDr. Jitka Ferbrová, spolumajitelka a ředitelka lékařského úseku Lázně Bělohrad a.s.

Časy se změnily, ale fungování těla ne, říká lékařka Jitka Ferbrová z Lázní Bělohrad

Časy se změnily, ale fungování těla ne

Lázeňství, to je široký pojem a každý z nás si pod ním umí představit něco jiného. Můžete našim klientům představit programy Spa resortu Tree of Life v Lázních Bělohrad? Případně který považujete za výjimečný a proč?

Děkuji za otázku, rozdělila bych základní programy zhruba na 3 kategorie – jedná se o terapeutické programy s pohybovou problematikou, programy na redukci váhy a wellness či beauty programy.

Pokud začneme terapeutickým programem, je to prakticky odnož klasického terapeutického lázeňství, jak jej většina našich klientů zná. Zabýváme se v něm častými potížemi moderní doby jako jsou bolesti zad a kloubů, degenerativní onemocnění, vadné pohybové stereotypy. Neřešíme akutní stavy, ale spíše se zaměřujeme na následnou rehabilitaci nebo celkovou regeneraci. Příkladem je balíček Zbavte se bolesti zad a kloubů, který nám velice dobře funguje již více než deset let. Úspěšný je především proto, že celý program byl důsledně koncipován tak, že vyhovuje většině lidí. Tedy klasická vodoléčba s fyzioterapií, skupinovým cvičením případně s fyzikální terapií. Výsledky lázeňské péče se obvykle dostavují po delším pobytu, ale i když klient zvolí jen týdenní pobyt, určitě organismus zregeneruje fyzicky i psychicky. Obvykle se tak i po týdnu dostaví značná úleva.

Pobyt ve Spa resortu Tree of Life doporučujeme v dnešní hektické době i jako psychoterapii. Máme ročně stovky klientů, kteří dostanou některý z programů resortu jako dárek. Nejúspěšnější jsou víkendové pobyty, které jsou dostupné i pracovně vytíženým lidem. Nabízíme i zvýhodněné wellness pobyty ve všední dny, kdy je hotel klidnější a v naší nabídce nechybí ani tzv. beauty programy. Ty máme na rozdíl od mnohých lázní nejen pro ženy, ale i pro muže. Při všech pobytech mají klienti neomezený vstup do krásného bazénu a relaxační zóny Organic & Garden Spa s venkovní vířivkou, saunami i Kneippovým chodníčkem.

A redukční programy? Vím, že mnoho našich klientů se o hubnutí zajímá, přijímáme na našem rezervačním oddělení mnoho dotazů, zda lázně umí pomoci s nadváhou nebo obecně s kondicí.

Po více než deseti letech mohu říct, že jsme opravdoví odborníci na redukci váhy a ráda bych představila náš vyhledávaný program Hubněte s profesionály. Při dobré spolupráci klienta umíme garantovat reálný úbytek váhy, zlepšení celkové kondice i psychického stavu. Základem úspěchu je přijmout změnu jídelníčku a začít se hýbat. S tím je spojená i nutná délka pobytu. Krátké redukční programy nemohou klientům zaručit očekáváné výsledky. Ideální jsou dva týdny a více. S tím se pojí i cena redukčního pobytu, který je vyhledáván hlavně zahraniční klientelou, která je ochotná vynaložit na péči o své zdraví větší částky. Je to otázka priorit.

Když se tedy klient rozhodne, že jeho prioritou je vlastní zdraví, co může od redukčního pobytu v Lázních Bělohrad čekat konkrétně?

Náš redukční program je zajímavý v mnoha ohledech. U některých klientů s nadváhou dohlíží naše nutriční terapeutka osobně na jejich stravování. Pro naše klienty připravujeme speciální stravu, ale mohou si vybírat i ze salátových bufetů a v některých dnech i z našeho bohatého rautu. Je potřeba dohlédnout, aby si klient uměl vybrat a nenechal se zlákat nevhodnými pokrmy. Pro klienty připravujeme řadu pohybových aktivit. Sestavujeme jim aktivní část programu, tedy pohyb v bazénu, speciální cvičení v pohybové laboratoři, nordic walking a další. Dosáhneme tím navýšení fyzického výdeje oproti standardu, na který je klient zvyklý. Dalším stavebním kamenem našeho redukčního programu je moderní technologie, která cílí na redukci tukové tkáně. V současnosti pracujeme s velmi účinným radiofrekvenčním přístrojem Vanquish Me. Procedura probíhá tak, že klient ulehne pod speciální „křídlo“, které vysílá radiofrekvenční vlny, které se několik cm pod pokožkou kumulují v tukové tkáni. Teplota tam dosahuje hodnot, které ničí tukové buňky. Tuto metodu kombinujeme s estetickou rázovou vlnou, která napomáhá prokrvení, vypíná pokožku a urychluje metabolismus. Ošetření je doplněno mechanickou lymfodrenáží, která urychlí přesun rozpadlého tuku do lymfatických cest. Výsledky jsou viditelné již po prvním ošetření, klienti zaznamenají zřetelné vyhlazení pokožky. Redukční programy však nejsou jen o samotném úbytku kilogramů. Dochází k redukci tuku, ale zároveň zpevňujete svalové tkáně a do určité míry „měníte tuk na svaly“. Úbytek váhy tak není po 14 dnech závratný, ale tvarujete své tělo a co je viditelné a měřitelné, je úbytek centimetrů v pase, na stehnech a na dalších viditelných místech. Když klient po návratu domů dodržuje doporučení, může dosáhnout zajímavých výsledků.

Od první chvíle našeho setkání mě napadá stále stejná myšlenka a nemohu odolat se nezeptat. Co byste poradila ženám, aby vypadaly tak skvěle jako Vy?

Smích. Děkuji za kompliment, u mě je to dáno tím, čemu moje babička říkala „rodem po chalupě“. Nikdo v rodině neměl problémy s nadváhou. Já osobně spatřuji základ v běžném denním pohybu. Pohyb je velmi důležitý v jakékoliv formě. Najděte si aktivitu, která vás bude bavit. Někdo běhá, někdo cvičí jógu, někdo si koupí psa. Vypnete, vyčistíte si hlavu a těšíte se na další porci. Dnešní doba je zvláštní, nutí nás izolovat se, sedět doma. Určitě je hodně lidí, kteří se bez kontaktů začali nudit.

Třeba je to ta správná doba začít cvičit, ideálně s on-line technikou. Cvičíte sami, nikdo se na vás nedívá a přestat můžete, kdy chcete. Odměňte se kávou nebo bylinkovou vanou. Všechno je možné.

To má něco do sebe, ostatně tento postoj slýcháváme od mnoha odborníků. Vy jste toho navíc i živoucím důkazem. V péči o pleť spoléháte jen na genetickou výbavu nebo přírodě pomáháte?

Nechce se mi věřit, že by za vzhledem v 60+ byla pouze genetika. V lázních pracujeme s kosmetikou BABOR, která je testovaná stejně jako léky. Já, jako správný majitel a zástupce lázní používám to, co doporučujeme klientům. BABOR má zajímavé kosmetické řady pro ošetření obličeje i těla. Naše kosmetičky s BABOREM pracují léta, umí doporučit vhodnou řadu a vyhovující přípravky. Klientky si vyberou z cenově dostupných i luxusních přípravků. Pro stárnoucí pleť je optimální nová řada REVERSIVE, kdy je po ošetření opravdu viditelná změna. Dneska je trend ampulí s vitalizačními a regeneračními substancemi, mladší generace tlačí na organický původ kosmetiky, a to vše se snaží BABOR ve svém portfoliu nabídnout.

Jak souvisí krása se stravovacími návyky?

Vhodné stravování je, co se důležitosti týče, na stejné úrovni jako pohyb. Naši nutriční terapeuti doporučují jednoduchou pomůcku – správná porce jídla se vám vejde do dlaně. Dvě čtvrtiny dlaně tvoří zelenina, jednu čtvrtinu maso a poslední čtvrtinu příloha. Zelenina obsahuje vlákninu, která je důležitá pro optimální činnost střev. A střevo je náš druhý největší imunologický orgán, proto je důležité, aby bylo funkční a abychom nezhoršovali trávení nevhodnou stravou.

Čím si v tomto ohledu nejvíce škodíme? Jak celý mechanismus funguje?

Velkým negativním faktorem je stres. Jakmile jste ve stresu, dochází k uvolňování katecholaminů, které způsobují změny v distribuci krve. Stres je příprava na boj či útok, proto tělo upřednostňuje oběh srdce, plic a svalů a v ostatních oblastech dojde k vasokonstrikci, stažení cév. Jednou z oblastí, kde je to patrné je žaludeční a střevní sliznice. Pokud opakovaně dochází ke špatnému prokrvení sliznice, vznikají zde změny, žaludeční vředy nebo defekty na sliznici střeva. Tím se poškodí i imunitní systém střeva, vstřebávání látek a je zle. Ve stresu se zvyšuje hladina cukru v krvi, mění se metabolismus tuků, aby je organismus mohl využít, zadržuje vodu, protože předpokládá krevní ztrátu. Když se pravěký člověk dostal do krizové situace, bojoval anebo utíkal. Prostě stres připravoval tělo na zátěž. Mnoho lidí zažívá stres dnes a denně, jen s tím rozdílem, že člověk dnešní doby nebojuje, neutíká, a tak cukr, tuky a voda se v těle nezužitkují, ale uloží. Doba se změnila, ale fungování lidského těla ne. MUDr. Jitka Ferbrová

Soustavně tedy dodáváme ve špatné stravě tělu látky, které v kombinaci se stresem nakonec způsobují závažná onemocnění, civilizační choroby a postupně likvidujeme vlastní zdraví?

Zjednodušeně řečeno ano. Proto je tak moc důležitý rozumný přísun zdravé a vyvážené stravy. Fyzické aktivity máme oproti dřívější době minimální a jsou to jen desítky let zpátky, kdy se životní styl začal měnit. Dnes většinou neznáme tvrdou práci, neskládáme uhlí, jezdíme autem a výtahem a pohyb se nám zajišťuje pes nebo fittness trenér. Oběhová soustava není trénovaná, svaly se zkracují, klouby tuhnou. Namísto procházek kupujeme kolagenové preparáty a vitamíny. Přitom je to docela jednoduché. Více pohybu znamená více kyslíku, lehčí strava znamená zdravější cévy a redukce stresu přináší i redukci únavy a nespavosti. Jde jen o to, pochopit, že to máme v rukou my, a ne výrobci výživových doplňků stravy.

Máte nějakou ilustrativní zkušenost s některým z vašich klientů, kterému chyběl takový komplexní pohled na svoje zdraví?

Za všechny uvedu hezký příběh. Na pobyt přijel jeden zahraniční klient s přáním zredukovat váhu. Byl to mladý třicátník, který říkal, že největší problém pro něj je najít si čas na cvičení, běhání a plavání, protože má doma rodinu a malé děti. V práci byl stále, a aby ženu a děti vůbec někdy viděl, omezil jakékoliv další aktivity. Zeptala jsem se ho, proč tedy nechodí spolu? Proč se nejdou k večeru s celou rodinou projít, projet na kolech, proč nejdou společně plavat nebo hrát fotbal. A ten klient si vzal papír a tužku a všechna ta má zcela banální doporučení si zapisoval. Nakonec odešel s popsaným papírem a slovy „Tak tohle přesně jsem potřeboval!“. Jak jednoduché bylo mu poradit, obvykle to tak snadné není.

Znamená to tedy, že moderní lázeňství je nyní komplexnější? Nestačí jen pobyty typu pravidelná strava, koupel, masáž, fyzioterapie, a tak stále dokola?

Lázeňství má dnes možná ještě větší smysl než dříve. Nejdůležitější je individuální přístup a péče. Naše české lázeňství stojí na odborných základech, pracují zde lékaři. A to je nesmírně důležité. Nestačí jen koupele a masáže, pracuje se s komplexním pohledem na pohybový aparát, na jeho opotřebení, na prodělané nemoci a na možnosti a věk pacienta. Lidé dnes nejedou do lázní s jedinou diagnózou, většinou je to kombinace několika onemocnění, s řadou zdravotních obtíží. Před časem přijela do Tree of Life přítelkyně, která absolvovala redukční program v Americe. Zaplatila drahý měsíční pobyt bez toho, aniž by se jí někdo zeptal na její fyzické možnosti, prodělané nemoci, na léky, které užívá. Program sliboval výsledky a jednalo se o tvrdý fyzický trénink jako pro zdatné sportovce. Program musela předčasně ukončit, protože se objevila srdeční arytmie. Po takovémto takřka armádním výcviku, musí klienti zákonitě zhubnout. Poté se ale vrátí domů a bez pohybu a s pocitem, že se konečně zase nají, mají za pár měsíců váhu nazpět. A o to tady nejde. Redukce váhy musí být udržitelná. Strava musí být pestrá a chutná a musí ji být dostatek. A pohyb musí přinášet radost. Není to o pár měsících, měla by to být celoživotní změna.

Předpokládám, že stále zkvalitňujete služby a přizpůsobujete je potřebám klientů. Mohou se těšit i na nějakou zajímavou novinku?

Před covidovou érou jsme zahájili kurzy jógy, připravili jsme prostory, programy, upravili nabídku restaurace a nyní čekáme, co bude dál. Jógu budeme prosazovat dále, ale v menších skupinkách. Ale myslím, že to, co nyní bude důležité je psychické zdraví. Řada klientů nám volá a ptá se, kdy bude možné přijet. Vědí, že Tree of Life je oáza, že jim naši terapeuti rozumí a že atmosféra v resortu jim pomůže zapomenout na strach a únavu.

A my se opravdu těšíme na své klienty. Uděláme vše pro to, abychom rozhýbali náš obyčejný život, abychom přinášeli úlevu a potěšení. Věříme, že naši klienti to vidí podobně.

Děkujeme paní doktorce Ferbrové za všechny informace i čas, který si udělala na rozhovor s námi. Pokud Vás zajímají další detaily o možnostech léčby nebo ralaxace v Lázních Bělohrad, jsme zde pro Vás.

Časy se změnily, ale fungování těla ne, říká lékařka Jitka Ferbrová z Lázní Bělohrad

Zpět na seznam článků